Cégjog
Ingatlanjog
Felszámolás, Csődeljárás, Végelszámolás
Szerzői jog
Médiajog
Szoftverjog
Elektronikus kereskedelem joga
Nemzetközi Magánjog


Cégjog


Irodánk jekentős szakértelemmel rendelkezik cégek alapítása és jogi képviselete terén. Gyors és teljeskörű cégjogi szolgáltatást nyújtunk ügyfeleinknek minden Magarországon fellelhető cégforma tekintetében


Ingatlanjog


Az elmúlt évtizedben Magyarország számottevő ingatalanbefektetési célponttá vált mind a kisbefektetők, mind a nagy ingatlanfejlesztők számára. Ügyfeleink részére adásvételi szerződéseket készítünk és lefolytatjuk a teljes földhivatali eljárást. Jelentős méretű ingatlanfejlesztések során is közreműködünk. Irodánk hozzáféréssel rendelkezik a legfrisebb földhivatali információkhoz.


Felszámolás, Csődeljárás, Végelszámolás


Irodánk vállal jogi képviseletet felszámolási és csődeljárásokban mind hitelezői, mind adósi oldalon. Elkészítjük a felszámolás iránti kérelmet, a hitelezői igénybejelentést a Magyarországon, vagy az Unió bármely tagállamában bejegyzett cégekre vonatkozóan.

Képviseljük ügyfeleinket a csődeljárás egyeztető tárgyalásai során, illetve a hitelezői választmányban csakúgy, mint egy esetleges végelszámolás alkalmával.



Szerzői jog


Irodánk a szerzői jog minden területén képvisel szerzőket, színházakat és producereket a színház és a film világában. Ügyfeleink a magyar művészeti élet jelentős szereplői közül kerülnek ki.


Médiajog


Feltöltés alatt...


Szoftverjog


Irodánk tapasztalattal rendelkezik a szoftverjog rendkívül szerteágazó területén. Ügyfeleink részére felhasználási szerződés mintákat (licenc minta), modelleket készítünk, segítünk a szerződések megkötésének lebonyolításában, a szerzői jogon, a polgári jogon - esetleg a büntetőjogon - alapuló igények érvényesítésében.

Tanácsadást nyújtunk a szoftverjog valamennyi területén, így a szabadszoftverekkel és a kereskedelmi szoftverekkel kapcsolatban is.

Jogi szempontból szoftvernek minősül a számítógépi program és a hozzá tartozó dokumentáció (pl. a rendszerterv) A felhasználói kézikönyv, amennyiben megfelel a szerzői jogi törvény követelményeinek, önmagában is írásműnek tekintendő, amellyel kapcsolatosan a szerzői jogok külön érvényesíthetőek.

Ahhoz, hogy a szoftver szerzői jog által védhető legyen, egyéni, eredeti jelleggel kell rendelkeznie. Figyelemmel arra, hogy a szoftver, mint „írásmű” védett, így védett annak forráskódja is, amely csak speciális esetben ismerhető meg. Visszafejtésre jogosít a törvény, ha a programot egy másik programmal kívánjuk kompatibilissé tenni, és más módon a kívánt információ számunkra nem megismerhető. A visszafejtés ez esetben sem haladhatja meg a szükséges mértéket. Fontos, és gyakran felmerülő téma a szoftvermásolás kérdésköre. A felhasználási szerződések nagy része kizárja ennek lehetőségét, ugyanakkor a szerzői jogi törvény lehetővé teszi egy biztonsági másolat készítését. Érdemes megjegyezni, hogy a biztonsági másolat nem futtatható egyidejűleg másik gépen, nem adható kölcsön, hiszen ebben az esetben a másolat már nem magáncélú és így a licenc szerződés megszegését, illetve kártérítési igény keletkezését vonhatja maga után.


Elektronikus kereskedelem joga


Irodánk jogi tanácsot nyújt elektronikus kereskedelmi szolgáltatással foglalkozó vállalkozásoknak, ideértve a kereskedés alapjául szolgáló weblapok törvényben meghatározott tartalommal történő ellátásának témakörét, illetve az elektronikus úton megkötött szerződések kapcsán kialakult jogvitákban való jogi képviseletet.

Az elektronikus kereskedelem, elektronikus szolgáltatás szabályozása viszonylag rövid történeti időszakra tekinthet vissza, speciális jellegük miatt különleges rendelkezések – is – vonatkoznak rájuk.

Az elektronikus kereskedelmi szolgáltatás olyan információs társadalommal összefüggő szolgáltatás, amelynek célja áruk, illetőleg szolgáltatások üzletszerű értékesítése, beszerzése, cseréje. Információs társadalommal összefüggő szolgáltatásnak az elektronikus úton, távollevők részére, rendszerint ellenszolgáltatás fejében nyújtott szolgáltatást tekintjük, amelyhez a szolgáltatás igénybe vevője egyedileg fér hozzá.

Az elektronikus kereskedelem főbb résztvevői az alábbiak:
Szolgáltató: az információs társadalommal összefüggő szolgáltatást nyújtó természetes, illetve jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet;
Közvetítő szolgáltató: az információs társadalommal összefüggő szolgáltatást nyújtó szolgáltató, amely
  • az igénybe vevő által biztosított információt távközlő hálózaton továbbítja, vagy a távközlő hálózathoz;
  • hozzáférést biztosít (egyszerű adatátvitel és hozzáférés-biztosítás);
  • az igénybe vevő által biztosított információt távközlő hálózaton továbbítja, és az alapvetően a más igénybe vevők kezdeményezésére történő információtovábbítás hatékonyabbá tételét szolgálja (gyorsítótárolás);
  • az igénybe vevő által biztosított információt tárolja (tárhelyszolgáltatás);
  • információk megtalálását elősegítő segédeszközöket biztosít az igénybe vevő számára (keresőszolgáltatás);
Igénybe vevő: az a természetes, illetve jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet, aki/amely információs társadalommal összefüggő szolgáltatást vesz igénybe;

Fontos megemlíteni még, hogy e körben, fokozottan érvénysülnek az adatvédelemmel és fogyasztóvédelemmel kapcsolatos szabályok.


Nemzetközi Magánjog


Feltöltés alatt...



© Dr. Róna András Ügyvédi Iroda 2005